پرورش گیاه گل گاوزبان

پرورش گیاه گل گاوزبان

این روز ها متاسفانه به دلیل تورم و گرانی، بیکاری و … مردم ایران روز های خوبی را سپری نمیکنند. و از نظر اقتصادی در تنگنا قرار گرفته اند.

با این شرایط خود اشتغالی و یا کار آفرینی شاید تنها راه برون رفت از این وضعیت باشد. هم از بیکاری خارج میشوید و هم به درآمد میرسید. مزیت برتر کارآفرینی این است که شما با گذشت زمان و افزایش تجربه میتوانید پیشرفت کنید. که این پیشرفت هم میتواند باعث افزایش درآمد شما بشود و هم اینکه افراد بیشتری جهت همکاری با شما از بیکاری خارج میشوند.

یکی از بهترین کار ها در این شرایط اقتصادی پرورش گیاهان دارویی است. شغلی که اگر هزینه زمین را فاکتور بگیرید جزو مشاغل کم هزینه و به شدت پول ساز است. و ما در این مقاله قصد داریم پرورش گیاه گل گاو زبان را به شما آموزش دهیم.

پس با ما همراه باشید تا بیشتر با نحوه پرورش گیاه گل گاو زبان و کسب درآمد از طریق آن آشنا شوید.

قدم های اساسی پرورش گیاه گل گاو زبان

برای پرورش گیاه گل گاو زبان یک سری شرایط و اصولی وجود دارد که باید به آن توجه کرد و آنها را رعایت کنیم. قبل از اینکه وارد این مبحث بشویم به صورت کلی در خصوص این کار ودرآمد آن اشاره میکنیم.

برای مثال اگر شما 1000 متر زمین داشته باشید میزان درآمدی که از طریق پرورش گل گاوزبان بدست آورید از درآمد کسی که 1 هکتار زمین دارد و درآن گندم پرورش میدهد بیشتر است.

اما یک تفاوت وجود دارد و آن هم زحمت پرورش گیاه گل گاوزبان بسیار بیشتر است. به این صورت که شما هر روز از صبح تا غروب مشغول برداشت گل های آن میشوید. و آنقدر حجم کار بالاست که به تنهایی از پس آن بر نمی آیید و به صورت کلی برای هر 1000 متر زمین تقریبا به 15 الی 20 کارگر نیاز است که مدیریت کار را سخت میکنید.

اما اگر راه را یاد بگیرید میتوانید حتی از پرورش گیاه زعفران هم درآمد بیشتری کسب کنید. البته اگر راه درستی را بروید.

پس با ما همراه باشید تا با قدم های اصلی پرورش گیاه گل گاوزبان بیشتر آشنا شوید.

قدم نخست؛ بررسی کلی شرایط

برای پرورش گیاه گل گاوزبان نخستین مسئله توجه به شرایط آب و هوایی است. به صورت کلی گیاه گل گاو زبان در مناطقی که بارش خوبی دارد شرایط بهتری دارد. اما اگر این شرایط آب و هوایی برایتان فراهم نیست در صورتی که میتوانید به زمینتان آبرسانی مرتب انجام دهید میتوانید پرورش گیاه گل گاو زبان را انجام دهید.

در غیر این صورت باید به سراغ درگر گیاهان دارویی بروید که زعفران گزینه بسیار خوبی است!

قدم دوم؛ یادگیری مهارت ها و آموزه های تخصصی

برای شروع هر کاری باید دانش آن کار را داشته باشید. کشاورزی و خصوصا پرورش گیاه گل گاوزبان هم یک کار تخصصی است. و باید با علم و دانش کافی پا به این راه بگذارید.

برای یادگیری این کار میتوانید از کلاس هایی که جهاد کشاورزی برگزار میکند. یا دوره های فنی و حرفه ای. و یا دوره های مجازی آنلاینی که وجود دارد استفاده کنید. و خودتان را از نظر دانش مهیای شروع پرورش گیاه گل گاوزبان بکنید.

قدم سوم؛ کارآموزی

شما در هر حوزه ای حتی اگر از نظر دانش تئوری اوضاع بسیار خوبی داشته باشید. در صورتی که از نظر عملی و تجربی فعالیتی نداشته باشید امکان شکست در آن کار وجود دارد.

پس پیشنهاد می شود قبل از شروع کار، با افرادی که در این حوزه فعالیت کردند مشورت کنید، از آنها راهنمایی بخواهید. به زمین آنها بروید و کار را از نزدیک ببینید. و آن را با پوست و گوشت خود احساس بکنید، در این صورت است که میتوانید برای موفقیت در این حوزه امیدوار باشید.

قدم چهارم؛ تهیه کود برای زمین

باید زمین خود را قبل از کشت غنی از کود بکنید تا بهترین و بیشترین محصول را دریافت بکنید. یکی از با کیفیت ترین ها، بی خطر ترین ها و ارزان ترین ها در بین کود های موجود، کود گوسفندی است.

به صورت کلی برای هر هکتار زمین موجود شما نیازمند 10 تن کود هستید که باید آنرا تهیه کنید.

قدم پنج؛ آماده سازی زمین کشت

برای آماده سازی زمین جهت کشت گیاه گل گاوزبان باید این مراحل را انجام دهید. ابتدا زمین را شخم بزنید. سپس تمام زمین آغشته به کود شود. سپس زمین کاملا تسطیح شود. توجه داشته باشید که زمین آری از سنگ های بزرگ باشد.

جهت راحتی کار برای برداشت گیا گل گاوزبان و افزایش باردهی، باید فاصله 70 سانتی متری بین هر ردیف رعایت شود.

کشت محصول از طریق بذر یا نشا

کشت گیاه گل گاوزبان را هم به صورت نشا و هم به صورت بذر میتوانید انجام دهید. اما کشت از طریق نشا بیشتر پیشنهاد میشود. دلیل اول اینکه بذر هایی که میکارید بعضی از آنها ممکن است سبز نشود ار خسارت شوید.

دلیل دوم اینکه اگر کشت گیاه گل گاوزبان را به صورت نشا انجام دهید، از این کشت تا 5 سال میتوانید استفاده کنید.

اما در کشت بذری شما نیاز دارید هر سال بذر تهیه کنید که این کار شما را سختتر میکند.

اما اگر بخواهید کشت گل گاوزبان را به صورت بذری انجام دهید برای هر هکتار شما به 3 تا 4 کیلوگرم بذر نیاز خواهید داشت. نحوه کشت هم به این صورت خواهد بود که بذر را در عمق 4 سانتی متری خاک ( 1 سانتی متر کم و بیش اشکالی ندارد) قرار میدهید و آبیاری میکنید.

نکته پایانی در این بحث اینکه در هر ردیف فاصله بین هر نشا یا بذر باید 50 سانتی متر باشد. همچنین فاصله هر ردیف نیز باید 70 سانتی متر باشد.

قدم هفتم؛ آبیاری زمین

بعد از کشت بذر در زمین، شما باید حدودا 3 بار در هفته زمین را آبیاری کنید. آبیاری نیز باید به صورت غرق آب باشد.

بعد از سبز شدن بذر هفته ای یکبار آبیاری کفایت میکند. زمانی که به مرحله گل دهی رسیدیم این میزان آبیاری کمتر و کمتر میشود. البته که اگر در منطقه پر بارش هستید بعد از گلدهی نیازی به آبیاری ندارید.

قدم هشتم؛ شرایط برداشت گل گاوزبان

اما رسیدیم به سخت ترین قسمت کار؛ یعنی برداشت گل گاوزبان. یک کاری بسیار سخت، طاقت فرسا و اعصاب خورد کن!

برداشت این گیاه آنقدر سخت است که شما هر چقدر هم مساحت زمینتان کم باشد، باز هم به تنهایی نمیتوانید برداشت این گل ها را انجام دهید و نیاز به کمک خواهید داشت. به صورت کلی برای یک هکتار زمین به 200 کارگر و در 1000 متر زمین به 20 کارگر جهت برداشت گل ها احتیاج پیدا خواهید کرد.

گل گاوزبان که گیاه بسیار پر برکتی است، دوبار در طول روز گل میدهد. به همین خاطر شما با کمک کارگر ها مجبور هستید در دو نوبت صبح و عصر به کار برداشت گل ها بپردازید.

توجه داشته باشید که هنگام برداشت، غنچه را نچینید.

قدم نهم؛ خشک کردن گیاه گل گاوزبان

بعد از برداشت به هیچ عنوان گل ها نباید روی هم انباشته شوند. این کار باعث نابودی گل ها میشوند. شما باید بعد از برداشت حداکثر 30 دقیقه بعد آن ها را در سایه پهن کنید تا خشک شود.

میزان درآمد پرورش گل گاوزبان چگونه است؟

اما رسیدیم به قسمت جذاب و شیرین کار و آن هم کسب درآمد.

اگر مبنای ما یک زمین 1000 متری باشد ببینیم چه مقدار درآمد نصیب شما میشود.

به صورت کلی در هر 1000 متر زمین حدود 2500 بوته قرار میگیرد. و هر بوته 100 گرم گل گاوزبان خشک محصول میدهد. و این یعنی از هر 1000 متر زمین میتوان 250 کیلوگرم محصول دریافت کرد.

در بدترین شرایط اگر قیمت هر کیلو گل گاوزبان را 250 هزار تومان در نظر بگیرید، میزان فروش شما از گل گاو زبان در 1000 متر زمین، حدود 60 میلیون تومان خواهد بود.

اگر هزینه های مثل کارگر، آبیاری، کود و … را از حساب کنیم نهایتا 30 میلیون تومان خواهد بود. و این مقدار سود در سال اول و در زمین 1000 متری و در مدت 3 ماه فوق العاده خواهد بود.

نکات پایانی

اگر قصد نگهداری و یا حمل نقل به صورت عمده را دارید، از پاکت های پلاستیکی استفاده نشود. ممکن است محصولتون تخریب شود.

دستمزد کارگران را بهتر است با همان گل های برداشت شده بدهید.

اگر برای ماندگاری بیشتر از مواد نگهدارنده استفاده کنید، این کار باعث کاهش کیفیت غذایی و در نتیجه افت قیمت محصولتان خواهد شد!

و نکته پایانی اینکه میتوانید از گل گاو زبان سود بیشتری به نسبت زعفران بگیرید. البته که زحمتی که برای گل گاو زبان هست و همچنین آبیاری ورسیدگی های آن بسیار بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *